Udržování listového aparátu ječmene

Druhým faktorem pro dosažení vysokých výnosů ječmene po založení správné struktury porostu je udržení zelené listové plochy až do konečné fáze nalévání zrna, aby bylo zachyceno a proměněno ve výnos co nejvíce dopadajícího světla.

Při udržování zeleného porostu jsou obzvláště důležitými živinami dusík, draslík a hořčík. Chlorofyl je bílkovina bohatá na dusík a hořčík, která dává rostlině její zelenou barvu a je pro účinnou fotosyntézu nejdůležitější. Vztah mezi obsahem chlorofylu v listech a dusíkem je dobře prokázán, přičemž chlorofylu je více při vyšším procentu dusíku v listech.

Korelace mezi obsahem chlorofylu v listech a hodnotami Yara N-Testeru Korelace mezi obsahem dusíku v listech a hodnotami Yara N-Testeru

Interakce mezi dávkou dusíku a % N v praporcovém listu

Hořčík je hlavní složkou chlorofylu a je vázán na čtyři molekuly dusíku. Obsah hořčíku je proto také důležitý pro udržování zeleného listového porostu.

Kromě zelené barvy porostu je také důležité zajistit udržení jeho struktury pro další zvýšení účinnosti zachycování světla rostlinou a jeho přeměny ve výnos. Vyšší počet větších buněk vyprodukovaný dusíkem znamená více vody v rostlině, která pak vyžaduje více draslíku.

Draslík hraje velmi důležitou roli při udržování turgoru a pevnosti buněk, stejně jako pohyb živin v okolí rostliny. Nedostatečný přísun draslíku může vést k předčasnému vadnutí a poléhání porostu. Stéblo s nedostatkem draslíku je křehčí a stoupá riziko poléhání/lámání stébel, které výrazně snižuje výnos i kvalitu.