Produktivita vaší farmy závisí na dusíku, ať už pochází z organických, nebo minerálních zdrojů. Cyklus dusíku se však vyznačuje přirozeným vyplavováním a část dusíku se vždy ztrácí. Hnojiva na bázi dusičnanů a přesné zemědělství jsou vaše nejlepší zbraně proti ztrátám dusíku a nedostatečné efektivitě.

Optimum N supply

Proč je důležité omezovat vyplavování

Vyplavování nastává, když se mobilní dusičnany z minerálního dusíku proplaví z kořenové zóny silnými dešti. Je to jednak nákladné, jednak škodlivé pro životní prostředí. Vysoké koncentrace dusičnanů přispívají k eutrofizaci vodních toků, což může způsobit vývoj řas a snižování hladiny kyslíku ve vodě.

Co způsobuje vyplavování dusičnanů? 

Velké množství nevyužitého dusíku v půdě, dobře odvodněná půda a silné srážky patří mezi hlavní příčiny vyplavování. Snížení samotného množství hnojiva nemusí nutně snížit zbytkový dusík, ale drasticky sníží váš výnos. Jediným řešením je zajistit, aby vaše aplikace dusíku byla přizpůsobena potřebám vaší plodiny.

10 ways to reduce nitrogen leaching

Získejte potřebné nástroje

  • Digitální nástroje přesného zemědělství, jako jsou Yara N-Tester a N-Sensor, měří potřebu dusíku v plodině, takže ho můžete dodávat přesně to správné množství na správné místo.
  • Naši místní agronomové společnosti Yara vám pomohou stanovit strategie hnojení, které na vaší farmě minimalizují vyplavování a zároveň optimalizují výnos.


Mohlo by vás také zajímat:

Zkontrolujte si jak efektivně využíváte dusík

Naše kalkulačka efektivity využití dusíku odhadne jak si stojí vaše farma a navrhne vám možná zlepšení.

Zkontrolujte si svoje skóre >

Yara řešení na bázi dusičnanů