září 03, 2018

Podzimní hnojení řepky - Aktuální doporučení

Od: Yara Agri

Přichází čas na doplnění živin do založených porostů řepky ozimé pro dosažení vyrovnaného růstu a vývoje a tím vytvoření dostatečných předpokladů pro dobré přezimování.
Podzimní hnojení řepky
Podzimní hnojení řepky

Tam, kde nebyl dodáván žádný dusík na rozklad slámy nebo na lehčích půdách, kde se použila jen nízkodusíkatá NPK pod patu, lze na podporu počátečního růstu použít v prvních dvou dekádách září granulované hnojivo YaraBela SULFAN nebo YaraBela NITROMAG (dříve EXTRAN27) v dávce 1 q/ha.

Účinná první pomoc přes list

Z důvodu letošního nerovnoměrného rozložení srážek a místy nevyrovnanému vzcházení řepky doporučujeme použití listového hnojiva YaraVita KOMBIPHOS (P, K, Mg, Mn a Zn) s vysokým obsahem fosforu 440 g/litr jako pohotovou energií ve fázi 3 - 4 listů pro lepší vývoj kořenového systému a rychlejší start porostů.

Následně nezapomeňte na podzimní dávku bóru prostřednictvím hnojiva YaraVita BORTRAC, kterou doporučujeme rozdělit následovně: 1 l/ha od poloviny září ve stádiu 5 - 6 listů (lze ev. spojit s YaraVita KOMBIPHOS), druhou dávku 1,5 l/ha ve druhé polovině října pro dobré přezimování. Tuto aplikaci lze provádět s morforegulátory nebo insekticidy.

U intenzivně pěstovaných řepek, obzvlášťe na půdách s nižším pH, nahraďte druhou dávku YaraVita BORTRAC plodinově specifickým listovým hnojivem pro řepku YaraVita BRASSITREL PRO  (Mg, Ca, B, Mn, Mo) v dávce 2-3 l/ha.

Pomalý dusík

Pokud má někdo nastaveno hnojení intenzivně pěstovaných řepek tak, že dodává koncem října pomalý dusík, doporučujeme použít granulovanou močovinu se sírou YaraVera UREAS (38%N 7%S). Aplikuje se zpravidla ve druhé polovině října v dávce 0,8 – 1 q/ha, příp. granulovanou močovinu s inhibitorem ureázy YaraVera AMIPLUS (46%N) v dávce 0,8 – 1 q/ha.

Výborná granulace o velikosti 3 mm a vysoká pevnost homogenních granulí umožňují rovnoměrné rozmetání za bezvětří až na 36 m. Při této šířce rozmetání také nedochází ke zbytečnému rozježdění porostu ve více kolejích.

Další podzimní NPK hnojiva v nabídce

YaraMila NPK 12 24 12 + 2MgO + 2S

YaraMila NPK 7 20 28 + 2MgO + 3S + B + Fe + Mn + Zn

Mísitelnost listových hnojiv YaraVita s pesticidy a ostatními hnojivy si můžete ověřit na www.tankmix.cz.

Máte dotaz? Zajímají Vás ceny a termíny dodání?

Obraťte se na naše odborné zástupce.

Kontakty

Nebo si sami prostudujte

Plány hnojení

Nabídku hnojiv