května 31, 2024

Aktuální doporučení k výživě - červen 2024

Od: Tomáš Sláma

V dnešním článku najdete: 

  1. Doporučení pro kukuřici s výhodnou nabídkou klíčových mikroprvků
  2. Doporučení pro pšenici ozimou
  3. Doporučení pro ječmen jarní
  4. Doporučení pro cukrovku
  5. Doporučení pro rané brambory
  6. Doporučení pro mák 
  7. Doporučení pro hrách, soju, slunečnici
  8. Doporučení pro chmel

Kukuřice

Malé rostliny kukuřice, které již vyčerpaly energii ze semene, je důležité ve fázi od 4 do 8 listů podpořit dodáním fosforu a draslíku ve formě listového hnojiva YaraVita ZEATREL (P, K, Mg, Zn a Mn) v dávce 3-5 l/ha. Tímto zasáhem dodáte mladému porostu vedle pro kukuřici důležitého zinku také pohotovou energii a pomůžete mu překonat stresové podmínky jako je např. sucho, přemíra vody, půdní škraloup apod. Lze případně spojit s POR. 

Navíc YaraVita ZEATREL si nyní můžete objednat u distibutorů od 1. 6. do 30. 6. 2024 s akční slevou -20 %.

Do porostů, které netrpí stresem doporučujeme určitě aplikovat alespoň zinek v kombinaci s bórem ve formě listových hnojiv YaraVita ZINTRAC (700 g/l) a YaraVita BORTRAC (150 g/l), obojí v dávce 1 l/ha

YaraVita ZEATREL sleva
Uvedená sleva -20 % platí pro nákupy YaraVita ZEATREL v období od 1. 6. do  30. 6. 2024 nebo do vyprodání zásob. Sleva je uváděna z doporučených prodejních cen Yara.

.

Pšenice ozimá

Až do mléčné zralosti doporučujeme aplikovat listové hnojivo YaraVita THIOTRAC (326 g S, 200g N/litr) v dávce 3-5 l/ha pro zvýšení obsahu N-látek v zrnu a tím lepší zpeněžení. Tato aplikace má také pozitivní vliv na zvýšení objemové hmotnosti zrna o 10 až 15g/l a přispívá rovněž k lepšímu zdravotnímu stavu rostlin. Lze aplikovat s POR.

Ječmen jarní

Pro udržení aktivní listové plochy doporučujeme dodat hořčík ve formě listového hnojiva YaraTera MAGNITRA v dávce 3-5 l/ha. Lze míchat s POR   

Později pro ochranu praporcového listu před intenzivním slunečním zářením a zajištění správných foziologických funkcí aplikujte YaraVita ZINTRAC (700 g/l) v dávce 0,3 l/ha. V případě zjistěné silné deficience listovými rozbory zvyšte dávku na 0,5 l/ha . Lze aplikovat s POR.

Cukrovka

Nejrychlejší porosty v uplynulých dnech výrazně poskočily a jsou před zavíráním řádků. To je ideální fáze pro první aplikaci listového hnojiva YaraVita BRASSITREL PRO (B, Mg, Ca, Mn a Mo) v dávce 3 l/ha. Pokud došlo k poškození porostu kroupami, můžete k uvedené aplikaci přidat protistresový biostimulant YaraVita MARIS v dávce 1 l/ha. 

Pokud jste už první aplikaci YaraVita BRASSITREL provedli nebo ještě nebyla dostatečná listová plocha a došlo k poškození kroupami, aplikujte YaraVita MARIS 1 l/ha pro překonání poškození listů s 6 l/ha hnojiva YaraTera MAGNITRA ve 200l vody pro opětovnou tvorbu chlorofylu a regeneraci listové plochy.

Pole cukrovky

Brambory rané

Právě teď je čas na podporu nárůstu hlíz u raných brambor pro první sklizeň. Aplikujte listové hnojivo YaraVita KOMBIPHOS (P, K, Mg, Mn, Zn) v dávce 10 l/ha ve fázi od velikosti hlíz 15 až 20 mm. 

Podobně jako u cukrovky, pokud došlo k poškození kroupami, aplikujte YaraVita MARIS 2 l/ha pro překonání poškození listů s 10 l/ ha hnojiva YaraTera MAGNITRA v 500l vody pro opětovnou tvorbu chlorofylu a regeneraci listové plochy spolu s fungicidem.

Mák

Pokud jste již aplikovali listové hnojivo YaraVita BRASSITREL PRO (B, Mg, Ca, Mn a Mo) pro dodávku v závorce uvedených klíčových živin, v dalším vstupu dodejte velmi potřebný zinek hnojivem YaraVita ZINTRAC (700 g/l) v dávce 0,5 l/ha spolu s dodáním dusíku a síry listovým hnojivem YaraVita THIOTRAC (326 g S, 200g N/litr) v dávce 3 l/ha. Tímto zásahem podpoříte kvalitu budoucího kvetení, vyrovnanou výživu a zdravotní stav. Lze kombinovat s POR.

Hrách, soja, slunečnice

Tuto zdánlivě nesourodou skupinu spojuje stejný požadavek na příjem těchto vedlejších živin a mikroprvků, který zajistíte listovým hnojivem YaraVita BRASSITREL PRO (B, Mg, Ca, Mn a Mo) v dávce 3 l/ha. Rozhodující je dostatečná listová plocha, kteru hrách má už dávno, soja, slunečnice ideálně v 6 až 8 listech. U slunečnice ještě k této aplikaci přidejte YaraVita ZINTRAC (700 g/l) v dávce 0,5 l/ha.

Chmel

Pro zajištění dostatečné výživy fosforem od prvních fází růstu než se plně rozvine letní kořání doporučujeme od velikosti chmele 1,5 m aplikaci listového hnojiva YaraVita ZEATREL (P, K, Mg, Zn a Mn) v dávce 3 l/ha. Pokud budete tuto aplikaci provádět později, při velikosti chmele 2 až 3 m, zvyšte dávku na 5 l/ha a přidejte YaraVita BORTRAC (150 g/l) v dávce 1 l/ha. Tento zásah se týká i chmele pod kapkovou závlahou, protože zpravidla ještě není zprovozněna.

Na chmelnicích s kapkovou závlahou doporučujeme začít s přihnojovaním YaraTera KRISTALON SUPER RED v koncentraci 1 g/l a celkové dávce 25 kg/ha. SUPER RED má fosfor v polyfosfátech, proto zůstává pro rostliny přijatelný jak v kyselých, tak zásaditých půdách. Pro podrobnější doporučení nás kontaktujte.

YaraVita ZEATREL sleva
Uvedená sleva -20 % platí pro nákupy YaraVita ZEATREL v období od 1. 6. do  30. 6. 2024 nebo do vyprodání zásob. Sleva je uváděna z doporučených prodejních cen Yara.

Cenově výhodné funkční balíčky YaraVita

Zvyšte efektivitu dodaných živin a ušetřete společnou aplikací listových hnojiv a biostimulantů YaraVita extra 5 %.

Také v letošní sezoně jsme pro vás připravili funkční balíčky listových hnojiv a biostimulantů s cenovým zvýhodnění při společném nákupu. 

Nad rámec zajímavého meziročního snížení cen listových hnojiv YaraVita, tak můžete získat ještě dodatečnou slevu 5 %.

Více informací o balíčcích YaraVita

Máte dotaz nebo zájem o naše hnojiva?

Přejít na kontakty

Chcete dostávat tato doporučení emailem?

Stačí se zaregistrovat

Ano, posílejte mi to emailem

Máte dotaz? Zajímají Vás ceny, termíny dodání, jaká hnojiva použít?