května 04, 2023

Doporučení k výživě plodin - květen 2023

Od: Tomáš Sláma

Aktuální doporučení k výživě rostlin pro začátek května do porostů pšenice ozimé a ječmene jarního.

Riziko jarních mrazů stále nepominulo a podle služby AgroRisk existovalo riziko poškození některých plodin v noci ze středy na čtvrtek. Nejvyšší riziko poškození hrozilo u brambor,

 

Pšenice ozimá

Pšenice jsou na začátku sloupkování, zde doporučujeme použití listového hnojiva s klíčovými mikroprvky pro obiloviny YaraVita GRAMITREL (Mg, Mn, Zn, Cu a N) v dávce 2 l/ha. Touto aplikací vyřešíte i případný nedostatek manganu.

Pokud rostliny vykazují poškození abiotickým stresem (chlad, popálení) doporučujeme spojit s aplikací biostimulantu YaraVita MARIS v dávce 1 l/ha. Uvedená kombinace je dostupná ve zvýhodněném cenovém balíčku Zdravá obilovina - viz níže.

U pšenic, které jsou vývojově už dále, doporučujeme aplikaci hořčíku prostřednictvím YaraTera MAGNITRA v dávce 5 l/ha. Lze spojit s aplikací POR.

 

Ječmen jarní

Po vydatných srážkách mohou některé porosty trpět nedostatkem vzduchu v půdě. Toto období rostlinám pomůže překlenout aplikace YaraVita KOMBIPHOS v dávce 3 l/ha společně s biostimulantem YaraVita LEOTRAC v dávce 1 l/ha. Zmíněná kombinace je dostupná ve zvýhodněném cenovém balíčku.

V případě, že už některé porosty budou na konci odnožování, doporučujeme do nich aplikovat komplex klíčových mikroprvků prostřednictvím listového hnojiva YaraVita GRAMITREL (Mg, Mn, Zn, Cu a N) v dávce 2 l/ha.

 

Zvyšte efektivitu dodaných živin a ušetřete společnou aplikací listových hnojiv a biostimulantů YaraVita 9 % na hektar!

Připravili jsme pro vás tyto funkční balíčky pro společnou aplikaci.

Zdravá obilovina 

YaraVita GRAMITREL + YaraVita MARIS v poměru 2:1 - SLEVA 9%

Zdravá olejnina

YaraVita BRASSITREL PRO + YaraVita MARIS v poměru 3:1 - SLEVA 9%

Zdravý kořen

YaraVita KOMBIPHOS + YaraVita LEOTRAC v poměru 3:1 - SLEVA 8%

Slevy jsou počítány z orientačních cen YaraVita na konečného uživatele a platí při společném nákupu uvedených produktů v daném poměru.

Pro konkrétní cenovou nabídku kontaktujte svého distributora nebo regionálního zástupce firmy Yara.

Kontakty na zástupce Yara

Aktuální nabídka NP a NPK hnojiv YaraMila

MAIS NP 19-17 + 6S + 4MgO + Zn + B

6,5 % nitrátového N a 12,2 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Především pro hnojení kukuřic pod patu, kde se uplatňuje organické hnojení statkovými hnojivy nebo digestáty.

NP 26-14 + 2S

11 % nitrátového N a 10,1 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Pro porosty řepky ozimé na půdách s vysokou zásobeností K2O nebo na pozemky, kde byl použit digestát nebo cukrovarnické výpalky.

NPK 8-20-28 + 2MgO + 3,4S + B + Zn

1 % nitrátového N a 18,5 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Vhodné pro podzimní hnojení řepky na půdách s nízkou nebo střední zásobou P a K.

NPK 10-13-25 + 2MgO + 3,4S + B

2,8 % nitrátového N a 10,8 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Vhodné pro použití především do ozimých obilovin.

NPK 10-24-24 + 2Mg + 2S + B, Fe, Mn a Zn

1,2 % nitrátového N a 21,8 % P2O5 ve vodorozpustné formě. K základnímu hnojení ozimů na podzim a to zejména řepky, a také k základnímu hnojení jařin.

NPK 12-24-12 + 2MgO + 3S

3,1 % nitrátového N a 18,4 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Vhodné pro ozimé plodiny seté na pozemcích s dobrou zásobeností K2O.

NPK 20-7-10 + 3MgO + 4S

7,8 % nitrátového N a 5,2 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Vhodné k regeneračnímu hnojení ozimů na jaře základnímu hnojení jařin, kde je požadavek na mírné dohnojení fosforem a draslíkem.

Všechna naše YaraMila NPK hnojiva obsahují na rozdíl od většiny NPK hnojiv také rychlý nitrátový dusík, ostatní NPK mají zpravidla jen amoniakální dusík.

Fosfáty použité k výrobě našich hnojiv YaraMila jsou z poloostrova Kola, jsou velice čisté bez přítomnosti nežádoucích látek a hnojiva takto vyrobená, i když jsou na trh uváděna jako HNOJIVA ES/CE, splňují limity těžkých kovů dle českého zákona 299/2021 Sb.

Naše hnojiva YaraMila NPK obsahují také důležitý hořčík (Mg) a síru (S) – vyjádřeno jak S nikoliv jako SO3 (Sx2,5 = SO3).

 

Máte dotaz nebo zájem o naše hnojiva?

Přejít na kontakty

Chcete dostávat tato doporučení emailem?

Stačí se zaregistrovat

Ano, posílejte mi to emailem

Máte dotaz? Zajímají Vás ceny, termíny dodání, jaká hnojiva použít?