dubna 06, 2023

Doporučení k výživě plodin - duben 2023

Od: Pavel Janík

Vzhledem k průběhu počasí s ranními mrazy a velkými teplotními výkyvy jsme pro vás připravili aktuální doporučení s důrazem na protistresová ošetření porostů řepky, pšenice a ječmen.

Řepka ozimá

Tam kde není dokončeno hnojení dusíkatými hnojivy doporučujeme jako třetí dávku 1,5 až 2 q/ha YaraBela SULFAN (24N + 6,5S + 10 CaO). Pro zmíněnou aplikaci nedoporučujeme s ohledem na větrné počasí a ranní mrazy použití DAM/SAM.

Aktuálně doporučujeme k řepkám druhou dávku bóru, ideálně v kombinaci s dalšími mikroprvky prostřednictvím našeho listového hnojiva YaraVita BRASSITREL PRO (B, MgO, CaO, Mn, Mo a N), které se aplikuje v průběhu dlouživého růstu řepky v dávce 3 l/ha.

Následky případného mrazového poškození porostů můžete zmírnit současným použitím biostimulantu YaraVita MARIS v dávce 1 l/ha. Aktuálně je tato kombinace u distributorů k dispozici v rámci cenově zvýhodněného balíčku "Zdravá olejnina" (při poměru produktů 3:1).

 

Pšenice ozimá

Při produkčním hnojení doporučujeme aplikovat granulovaná nitrátová hnojiva, např. YaraBela SULFAN (24N + 6,5S + 10 CaO) a podobně jako řepky doporučujeme upřednostnit pevná hnojiva před kapalnými z důvodů aktuálních povětrnostních podmínek.

U pšenic, které jsou opožděné ve vývoji doporučujeme použití listového hnojiva YaraVita KOMBIPHOS v dávce 3 l/ha. Pokud mají porosty zároveň slabě vyvinutý kořenový systém doporučujeme společnou aplikaci s biostimulantem YaraVita LEOTRAC v dávce 1 l/ha. Tato kombinace je také k dispozici u distributorů v cenově zvýhodněném balíčku "Zdravý kořen" (při poměru produktů 3:1).

Do standardně vyvinutých pšenic, které jsou na začátku sloupkování doporučujeme použití listového hnojiva YaraVita GRAMITREL (Mg, Mn, Zn, Cu a N) v dávce 2 l/ha, nejlépe v kombinaci s biostimulantem YaraVita MARIS v dávce 1 l/ha, který přispěje k lepšímu využití živin a připraví rostlinu na případný abiotický stres (mráz, sucho). Také tuto kombinaci najdete u distributorů ve zvýhodněném cenovém balíčku "Zdravá obilovina" (při poměru produktů 2:1).

 

Ječmen jarní

U porostů, kde jste z časových důvodů nezvládli základní hnojení je teď po vyřádkování ječmene ideální doba pro přihnojení hnojivem YaraMila NP 26-14 + 2S v dávce 2 q/ha.

Pro správný rozvoj kořenového systému ječmene doporučujeme aplikovat ve fázi odnožování již zmiňovaný balíček "Zdravý kořen" - listové hnojivo YaraVita KOMBIPHOS v dávce 3 l/ha společně s biostimulantem YaraVita LEOTRAC v dávce 1 l/ha.

 

Kukuřice, slunečnice

Do připravovaných porostů kukuřice můžete objenávat granulované NP hnojivo YaraMila MAIS NP 19-17 + 6S + 4MgO + B + Zn. Předpokládané dávkování je 1,5-2 q/ha.

 

Zvyšte efektivitu dodaných živin a ušetřete společnou aplikací listových hnojiv a biostimulantů YaraVita 9 % na hektar!

Připravili jsme pro vás tyto funkční balíčky pro společnou aplikaci.

Zdravá obilovina 

YaraVita GRAMITREL + YaraVita MARIS v poměru 2:1 - SLEVA 9%

Zdravá olejnina

YaraVita BRASSITREL PRO + YaraVita MARIS v poměru 3:1 - SLEVA 9%

Zdravý kořen

YaraVita KOMBIPHOS + YaraVita LEOTRAC v poměru 3:1 - SLEVA 8%

Slevy jsou počítány z orientačních cen YaraVita na konečného uživatele a platí při společném nákupu uvedených produktů v daném poměru.

Pro konkrétní cenovou nabídku kontaktujte svého distributora nebo regionálního zástupce firmy Yara.

Kontakty na zástupce Yara

Aktuální nabídka NP a NPK hnojiv YaraMila

MAIS NP 19-17 + 6S + 4MgO + Zn + B

6,5 % nitrátového N a 12,2 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Především pro hnojení kukuřic pod patu, kde se uplatňuje organické hnojení statkovými hnojivy nebo digestáty.

NP 26-14 + 2S

11 % nitrátového N a 10,1 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Pro porosty řepky ozimé na půdách s vysokou zásobeností K2O nebo na pozemky, kde byl použit digestát nebo cukrovarnické výpalky.

NPK 8-20-28 + 2MgO + 3,4S + B + Zn

1 % nitrátového N a 18,5 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Vhodné pro podzimní hnojení řepky na půdách s nízkou nebo střední zásobou P a K.

NPK 10-13-25 + 2MgO + 3,4S + B

2,8 % nitrátového N a 10,8 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Vhodné pro použití především do ozimých obilovin.

NPK 10-24-24 + 2Mg + 2S + B, Fe, Mn a Zn

1,2 % nitrátového N a 21,8 % P2O5 ve vodorozpustné formě. K základnímu hnojení ozimů na podzim a to zejména řepky, a také k základnímu hnojení jařin.

NPK 12-24-12 + 2MgO + 3S

3,1 % nitrátového N a 18,4 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Vhodné pro ozimé plodiny seté na pozemcích s dobrou zásobeností K2O.

NPK 20-7-10 + 3MgO + 4S

7,8 % nitrátového N a 5,2 % P2O5 ve vodorozpustné formě. Vhodné k regeneračnímu hnojení ozimů na jaře základnímu hnojení jařin, kde je požadavek na mírné dohnojení fosforem a draslíkem.

Všechna naše YaraMila NPK hnojiva obsahují na rozdíl od většiny NPK hnojiv také rychlý nitrátový dusík, ostatní NPK mají zpravidla jen amoniakální dusík.

Fosfáty použité k výrobě našich hnojiv YaraMila jsou z poloostrova Kola, jsou velice čisté bez přítomnosti nežádoucích látek a hnojiva takto vyrobená, i když jsou na trh uváděna jako HNOJIVA ES/CE, splňují limity těžkých kovů dle českého zákona 299/2021 Sb.

Naše hnojiva YaraMila NPK obsahují také důležitý hořčík (Mg) a síru (S) – vyjádřeno jak S nikoliv jako SO3 (Sx2,5 = SO3).

 

Máte dotaz nebo zájem o naše hnojiva?

Přejít na kontakty

Chcete dostávat tato doporučení emailem?

Stačí se zaregistrovat

Ano, posílejte mi to emailem

Máte dotaz? Zajímají Vás ceny, termíny dodání, jaká hnojiva použít?