Zdraví pšenice

Rostlinné živiny jsou převážně spojovány se zvyšováním produkce a kvality tím, že zajišťují, že nedojde k omezení růstu a vývoje rostlin kvůli nedostatku minerálů.

Živiny však také pomáhají rostlinám chránit se před nemocemi. Správně vyvážený nutriční program zabezpečí na jednu stranu, že buněčné struktury rostlin budou dostatečně silné a odolné, zároveň však zabrání nadbytečnému hromadění živin, které může být pro zdraví rostlin také škodlivé. Role živin v zdraví rostlin je často zmiňována, přičemž dusík, draslík, mangan, zinek, měď a molybden mohou sloužit jako příklady.

Dusík a draslík

Nedostatek dusíku činí rostliny náchylnější k chorobě černání pat stébel (infekce houbou Gaeumannomyces graminis var. tritici), zatímco při nedostatečném zásobení draslíkem jsou rostliny slabé a zakrnělé, obzvláště během období sucha. Při omezené dostupnosti draslíku se také zvýrazňují účinky fyziologického stresu – poškození mrazem jsou závažnější, zatopené oblasti se vzpamatovávají pomaleji a naopak v případě sucha rostliny uvadají dříve a zůstávají déle povadlé.

Plodiny jsou více náchylné k chorobám a škůdcům obzvláště v případech, kdy je dostupnost dusíku a draslíku v nerovnováze. Ta často vede k tvorbě slabších a dužnatějších rostlin, které obsahují vyšší koncentrace rozpustných sloučenin dusíku a jednoduchých cukrů, což z nich činní snadný a bohatý zdroj živin pro choroby, jako je např. padlí.

Nedostatek draslíku se také projevuje tvorbou tenčích buněčných stěn, které pak představují menší mechanickou bariéru pro různé škůdce. Vyhodnocením více než 1 000 pokusů na obilninách se zjistilo, že v případech, kdy byla koncentrace draslíku nízká a v nerovnováze s přísunem dusíku, došlo po jejím přidání k snížení chorob a bakteriálních infekcí ve více než 70 % případech (PDA). Nedostatek draslíku je spojovaný také s vyšším výskytem rzí.

Zinek a měď

Zinek snižuje míru infekce kořenomorkou (Rhizoctonia cerealis). Nedostatek mědi vede k samčí sterilitě a tvorbě prázdných míst v klasu, které jsou vstupní branou pro houbové choroby.

Mangan

Mnohé studie spojují mangan s kontrolou rostlinných nemocí. Vykazuje přímý inhibiční efekt na růst hub, obzvláště padlí. A protože je také nezbytný pro tvorbu ligninu a suberinu, celkově činí rostlinné buňky více odolné vůči infekcím. Studie také potvrzují, že mangan snižuje výskyt choroby černání pat stébel pšenice.